CHKO Slavkovský les
Chráněná krajinná oblast Slavkovský les
Celé Bečovsko je součástí chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Povězme si o ní alespoň několik základních informací.
CHKO byla vyhlášena dne 3. května 1974. Zahrnuje území Slavkovského lesa mezi Karlovými Vary, Kynšperkem nad Ohří, Mariánskými lázněmi a Javornou, jakož i části Tepelské vrchoviny, Doupovských hor, Chebské pánve a Tachovské brázdy. Celá oblast o rozloze přes 600 km má charakter paroviny. CHKO zasahuje do čtyř okresů.
Nejvyššími vrcholy Slavkovského lesa jsou Lesný (983 m) a Lysina (982 m) poblíž Kynžvartu. Největší část této oblasti odvodňuje říčka Teplá do Ohře. Území CHKO pokrývají téměř ze tří čtvrtin rozlehlé smrkové lesy. V jižní části CHKO se dochovalo několik cenných vrchovištních rašelinišť. Typickou rostlinou Slavkovského lesa je prha arnika, Která je i ve znaku CHKO.
Významným přírodním fenoménem oblasti jsou početné vývěry studených a teplých minerálních pramenů, jež založily slavnou tradici lázeňství v územním trojúhelníku Karlovy Vary - Mariánské Lázně - Františkovy Lázně. Hlavním motivem ke zřízení chráněné krajinné oblasti byla potřeba zajistit ochranu těchto přírodních léčivých zdrojů. Minerální prameny Slavkovského lesa vznikly v souvislosti s dozníváním sopečné činnosti třetihor. Jejím svědectvím jsou i četné vulkanické výrony (Homolka u Bečova, Andělská hora aj.).
Slavkovský les má druhově velice bohatou flóru a faunu. Nejvzácnější přírodní hodnoty CHKO jsou chráněny v 21 maloplošných rezervacích (Křížky, Homolka, Sirňák, Kladské rašeliny, Pluhův bor, Planý vrch, Smraďoch, Vlček, Upolínová louka pod Křížky, Dominova skalka, Holina aj.) Na některé mimořádně cenné lokality (např. Křížky) je vstup zakázán, protože hrozí jejich devastace. Zajímavá místa jsou návštěvníkům zpřístupněna naučnými stezkami (Kladská, Smraďoch, Doubí - Svatošské skály, Geologický park v Mariánských Lázních). Územím CHKO vede řada značených turistických cest. Správa CHKO sídlí v Mariánských Lázních.